100 let LOUTKOVÉHO DIVADLA V JAROMĚŘI:Stránky loutkového divadla MAMINY Jaroměř

100 let LOUTKOVÉHO DIVADLA V JAROMĚŘI

PŘÁNÍ PRO DIVADLO
. . .

A to je zatím vše.

Ne, nejde o to, že by další přání došla

… totiž nedošla … óóó … čeština je nádherná věc!

Jde o to, že přání, které je nyní na řadě,

potřebuje ke svému zveřejnění konkrétní čas.

A ten čas ještě nenastal.

Ale trpělivost přináší růže – v pohádkách i v životě.

 

A tak budeme trpěliví a v pravou chvíli tuto kapitolu

opět s radostí otevřeme. 

36.

Loutkové divadlo v Jaroměři – to jsou pro mě spousty vzpomínek, úžasných zážitků, loutek v rukách, slov v textech, myšlenek v hlavě. Spousty představení, zájezdů, diváků, přátel, pohádkových světů i zázraků. Spousty svátečních i všedních okamžiků, spousty setkání, objetí, úsměvů … i slziček. Spousty bezesných nocí, putování a dobrých konců.  A spousty lidí, kteří tu byli přede mnou a kteří tu jsou spolu se mnou a kteří tu budou po nás, a díky kterým bude loutkově divadlo v Jaroměři žít i další rok … dva roky … pořád … a navěky …

 

Zatímco jsem psala tyto řádky, zazvonil telefon a ozval se mi jeden z kamarádů loutkoherců, s nimiž jsem měla tu čest vymýšlet, tvořit, zkoušet, hrát … Péťa Huňáček. V tu chvíli šly moje vzpomínky stranou a vzpomínali jsme spolu … na divadlo a na všechny a všechno s ním spojené … s trochou nostalgie … s hlubokou úctou … s pusou od ucha k uchu … a pak jsme najednou přešli od vzpomínek k plánům … k těšení se na další vymýšlení a tvoření a zkoušení a hraní … a já jsem si uvědomila, že o tom to je … že dokud budeme my loutkoherci nejen vzpomínat, ale také se těšit a vymýšlet a tvořit … potud bude loutkové divadlo žít. A my s ním.

 

Ze srdce Jana Dvořáčková

35.

Milé jaroměřské loutkv,

k výročí, kdy jste sem byly panem učitelem Boučkem zasazeny, vám přeju zejména:

1. Abyste měly stále co hrát – abyste dostávaly krásné texty, takové, jaké uměl napsat Míša Friml, nebo jaké umí moje žena.

2. Abyste měly s kým hrát - aby si vás loutkoherci předávali z generace na generaci, tak jako je tomu třeba v rodině Brouků, a aby vám s úctou a nadšením propůjčovali svoje hlasy, pohyby i city.

3. Abyste měly kde hrát. Aby bylo stále dostatek rukou, které vás umí stvořit a které pro vás umí připravit milé prostředí, sestavené z krásných kulis a doplněné úžasnými rekvizitami

– tak jako to dokonale ovládali a ovládají Belda Zdeněk Stuchlík nebo Pavel Brouk.

4. Abyste měly pro koho hrát – aby se za vámi malí i velcí diváci znovu a znovu vraceli a aby přes vás přijímali radost, moudrost, poučení a hlavně lásku - abyste díky nim mohli i vy dále žít.

 

Váš Jirka Dvořáček 

34.

Když se zvedne opona,

čekám, co tam naleznu.

Uvidím snad indiána,

draka nebo princeznu?

 

Ať ta loutka, nebo jiná,

vždycky mě hned napadne,

že to dnešní představení

je jako vždy půvabné.

 

Hle, postava jako živá,

i když teď nic neříká,

v perspektivě zmenšuje se,

když na kopec utíká.

 

Úžasní jsou i ti mladí,

ti naprázdno nevyjdou.

Však jsem tehdy sotva dýchal,

hráli Pejska s kočičkou.

 

A k vašemu výročí

chtěl bych vám vyjádřit díky,

ať se všechno daří vám,

za sebe, i za Puštíky.

 

Mirek Smrčka

33.

Milé loutkové divadlo, moje rodino,

přeji ti úplně všechno a ještě vesmírně víc. Díky Tobě jsem vznikla, narodila se, strávila krásné dětství a stále Tě v srdci nosím. Snažím se hrát, tvořit a vyučovat novou generaci, a dokud to půjde, tak se o to budu snažit i v budoucnu.

Moment, kdy ožívají loutky, je něco tak kouzelného!

Proto věřím, že Ty své kouzlo nikdy neztratíš.

Takže napořád a jen to NEJLEPŠÍ.

Majda Horáková

32.

Milé jaroměřské divadýlko,

přejeme Ti, aby si dál dělalo jen a jen radost, a to nejen malým či velkým divákům, ale také všem malým i velkým loutkářům.

Děkujeme, že i nám se při každé vzpomínce na tu chvilku, kdy jsme byly tvou součástí, rozzáří oči.

Kristýna a Lída Rindovy

31.

Milé loutkové divadlo,

v životě jsem měla možnost být několik let součástí báječné party, která svůj volný čas věnovala zkoušení a hraní loutkového divadla v Jaroměři. Nemyslím si, že bych tam nějak vynikala (snad jen svou výškou a ta tedy nikdy nebyla pro loutkové divadlo důležitá), ale získala jsem tam úžasné přátele na celý život. Všem za ty pohádkové chvíle moc děkuji. Pohled na rozzářené dětské oči po představení je prostě nezapomenutelný.

A proto bych ti chtěla popřát, ať se vždy najde spousta lidiček, které baví hrát si a přitom dělat radost druhým. Ať máš stále dostatek milých diváků, kteří se budou těšit na každé nové představení.

Jani jsi prostě úžasná. Lenka Černá

30.

Vážení a milí loutkářští přátelé,

rádi bychom Vám k vašemu 100. výročí činnosti, popřáli mnoho krásných pohádek, mnoho spokojených diváků, mnoho sil i zdraví a spoustu podpory od okolí a vašich blízkých. Hrát loutkové divadlo znamená přinášet radost dětem i dospělým a to je něco, co je v každé době moc důležité a vždy smysluplné. Svět nesmí přestat věřit na pohádky! 

Přejeme tedy, aby Vám nadšení vydrželo a mohli jste ho předávat dál těm, kteří budou nejméně dalších 100 let v této vaši krásné činnosti pokračovat!

Za Loutkové divadlo Smiřice

Kašpárek,

Jan Suchánek,

Miroslav Sladký,

Věra Kloučková a ostatní členové souboru.

29.

Přeju jaroměřskému loutkovému divadlu nejméně dalších sto úspěšných let. Pro nás všechny,

kdo jsme vyrostli s návštěvami loutkového divadla, je to neodmyslitelná součást našeho kouzelného dětství.

A tak si moc přeju, aby tu stále byli lidé - nadšenci, kteří dokáží oživit ty dřevěné panáčky a s nimi světem pohádky očarovat dětské dušičky.

Iva Kašparová

28.

Zdravím loutkové divadlo,

připojuji se s přáním k významnému výročí, které nám značí, že divadlo z našich srdcí nikdy nevymizí

- přece jen je to již 100 let. Za tu dobu jsi dozajista prošlo úspěchy i pády, ale stále šíříš radost a zábavu a to je něco naprosto úchvatného. Přece jen - na chvíli se zastavit a poslechnout si půvabný příběh, to rozzáří nejen dětská očka. Jako bývalá členka DLS Blechy a Miss Blechy bych chtěla

divadlu, potažmo mým vedoucím i dalším členům souboru poděkovat za skvěle strávený čas, za tu úžasnou divadelní rodinu a za vytvoření pohádek a příběhů, na které nikdy nezapomenu.

A co divadlu popřát?

Ať hercům jejich dosavadní nadšení nevyprchá. Svoji práci dělají totiž s nadšením a vkládají do svých pohádek srdce, a to je důvod, který vždy přiláká diváky do prostor divadla.

Takže všechno nejlepší!

Kateřina Táborská

27.

Milé divadlo Jaroměřské,

dovol nám, abychom ti i my dřevění kamarádi ze Štokánku na Vysočině, skrze loutkoherce, loutkoherečky, mluviče a mluvičky popřáli k Tvému obrovskému a velikánskému výročí, které Tě za pár dní čeká.

Přejeme Ti, aby těch 100 let, které existuješ, se stále opakovalo a dny, týdny a roky, které budou následovat, byly provoněné dřevem loutek a nekončícím zájmem všech Tvých malých i velkých posluchačů a návštěvníků.  Přejeme Ti, abys těch 100 pomyslných svíček na narozeninovém dortu sfouklo dechem mladíka, který má stále mnoho a mnoho krásných loutkových představení před sebou.

Amatérský loutkoherecký soubor Štokánek

26.

Milé loutkové divadlo,

chtěla bych Ti moc a moc poděkovat za všechny lidi, které jsem díky Tobě potkala, za všechna místa,

která jsem navštívila, spoustu věcí, které jsem se naučila, za možnost spolupracovat se skvělými kamarády a dětmi v dětském souboru…

Byl to tenkrát úžasný nápad od pana učitele Boučka a já jsem moc ráda a taky hrdá, že jsem jednou z těch, kteří v jeho odkazu pokračují.    

Zdena Brouková

25.

Milé loutkové divadlo v Jaroměři,

sto let to už je pěkně dlouhá doba, protkaná pohádkovými i životními příběhy.

Ten tvůj začal psát pan učitel Bouček v roce 1921. Počátky nebyly lehké ani doba, kterou sis prošlo.

Vždyť, jak pan Bouček vzpomíná, na samém začátku neměl dokonce ani stálý divadelní soubor.

Přesto tu stále jsi a máš mnoho pokračovatelů, diváků i příznivců. Je jedno, kde se s tebou potkáváme, jestli v divadle, v tělocvičně nebo na louce. Pokaždé nás dokážeš poučit, pobavit nebo třeba i rozplakat.

Jako pokračovatel bezmála osmdesátileté rodinné tradice loutkářů Ti přeji, aby pro Tebe u nás v Jaroměři bylo vždycky místo a mnoho nových nadšených generací před i za oponou.

 

Tak na zdraví!

Pavel Brouk

24.

Milé divadélko,

přála bych Ti, aby si i v příštích letech rozdávalo úsměvy a dětský smích.

Aby alespoň ve Tvých zdech vítězilo dobro nad zlem a krása fantazie žila.

Děkuji a považuji za čest, že i já jsem mohla na krátkou dobu být součástí tvé historie.

Tato doba zůstane navždy zapsaná v mém srdci i v životě.

Hodně dětí a pohádek

přeje Broňa Horáková.

23.

Loutkovému divadlu v Jaroměři přeji vše nejlepší k těmto jubilejním narozeninám

a ještě alespoň dalších 100 let působení.

Rád vzpomínám na léta, kdy jsem spolu s vámi působil v souboru BOĎI Jaroměř.

 

Bobo Krupka

22.

Milí přátelé, milé divadélko z Jaroměře,

přejeme Vám mnoho hereckých úspěchů, spoustu dětských rozzářených tváří v hledišti

a ještě víc takových diváků, kteří budou vstávat a hrát divadlo spolu s Vámi.

Děkujeme Vám za každoroční účast a vystoupení na Loutkářské přehlídce Matěje Kopeckého v Libčanech.

 

Obec Libčany

21.

Vážení loutkáři z Jaroměře,

již sto let rozdáváte radost a pocit štěstí nejmenším divákům a posluchačům. Vaším hledištěm prošlo velké množství dětí, jimž vykouzlilo úsměv na tváři nespočet Vámi odehraných pohádek. 

Všem vám přejeme do dalšího období mnoho tvůrčích sil, pevné zdraví, hodně elánu a hlavně plné hlediště smějících se dětí a nadšených diváků.

Přejeme Vám radost z činnosti, kterou vykonáváte dobrovolně, ale s nadšením, a tím zachováváte tradice pro další generace.

Pevný a hlavně zdravý krok při cestě do druhé „stovky“ Vaší historie přejí loutkáři LD Martínek Libáň

20.

Vážení, dovolte mi, abych i já pogratulovala k výročí 100 let loutkovému divadlu v Jaroměři. I moje osoba dobře znala loutkové divadlo. Nejprve jako divák, kde jsem poznala i p. R. Boučka. Od roku 1963 jsem se stala členkou souboru pod vedením pana J. Silvara a Fr. Brouka ml., kteří s velkou láskou a pečlivostí se ujali vedení. Vodila i namlouvala jsem loutky, jak bylo potřeba. Toto období trvalo až do roku 1968.

Ráda na to vzpomínám, byla tam výtvarná zábava

i dobrá parta lidí.

Proto přeji loutkovému divadlu jen to nejlepší, pevné zdraví i nervy a hlavně hodně diváků a dětských úsměvů.

Jiřina Marková

19.

Kde jaro loutkářů začíná

a čím se jejich umění měří?

Na to se ptejte v Jaroměři.

 

Zdravím a přeju všechno pěkné

v divadle i v životě.

Luděk Richter

18.

Sešly se kdys lidičkové,

v republice mladičké

a divadlo pimprlové

hrát začali pro maličké.

 

Tak šli roky, tak šla léta

střídali se vodiči,

pohádky se neměnily

jenom děti s rodiči.

 

Ochotnické loutkohraní:

chce píli a odvahu,

chce to hodně odříkání,

chce to taky námahu.

 

Loutkoherci – či herečky,

BOĎI nebo MAMINY,

dále hrajte pro drobečky

pohádky …. ne koniny.

 

Energii mějte stále

nadšení = žár ohniště,

hlavně ať hrát lze vám dále

ať je plné hlediště!

 

Takže všichni: hlavu vzhůru,

dětem úsměv na líčka,

vytrvejte v loutkohraní!

přeje celá ROLNIČKA

 

Štěstí, zdraví, disciplína

to vše k tomu musí být,

nová stovka vám začíná

nenechte se odradit!

17.

Milé loutkové divadlo,

100 let je opravdu velká doba existence.

Je vidět, že tě lidé (malí i velcí) rádi navštěvují a díky nim jsi ukázalo svoji životaschopnost.

Ze srdce ti přejeme, ať dál přinášíš divákům milá setkání a výjimečné divadelní zážitky.

Reslovi

16.
Všechno nej k 100. narozkám! Eliška
15.
Všechno nejlepší! Radim
14.

Utíká to.

Letos si připomínáme založení loutkové scény v Jaroměři.

Zakladatelem byl učitel R. Bouček, který pod záštitou Sokola

s několika přáteli z řad učitelů v malém sále sokolovny postavil divadlo, kde se hrálo. Později vzniklo v malém domku na zahradě samostatné divadlo, které postupně rozšiřoval. V třicátých letech odešel učit do Zbraslavi.

Na Jaroměř však nezapomněl a na důchod se v padesátých letech vrátil. Dal dohromady partu mladých lidí, v které jsem měl možnost s ním spolupracovat, a v divadle, v té době několik let prázdném, se pustil znovu do práce.

Rád na tu dobu vzpomínám, všichni jsme byli zapáleni

pro věc, nehádali jsme se a vše řešili s rozvahou.

 

Přeji Všem loutkářům hodně tvůrčí práce.

 

František Brouk

Bývalý principál Boučkova loutkového divadla

a nositel Zlatého odznaku Josefa Skupy

 

13.

Milé divadlo, milé loutky,

milé ruce, milé hlasy

kdo že slaví, kdopak asi,

přece Vy a my s Vámi všemi

a už spěcháme se zdravicemi.

 

Přejeme Vám štěstí, zdraví,

ať hrát pro nás, Vás stále baví.

S vámi 100 let švanda byla,

do těch dalších naděj zbyla.

 

V lepší zítřky, plné sály,

aby dětem oči plály.

Velkým, malým,

prostě všem,

kterým zkrášlujete den.

 

Zažili jsme krásné chvíle,

vždy příjemné a milé

na to špatné můžem nemyslet,

proto zlomte vaz

na dalších 100 let.

 

Děkujeme za spoustu krásných zážitků

s loutkovým divadlem z Jaroměře.

Je krásné se s Vámi setkávat.

Radilovi z Osíka

12.

Přejeme vám, ať loutky ve vašich rukou ožívají znovu a znovu, vypráví překrásné pohádky a příběhy, které si najdou diváky 

iv dalším století! 

Holubářovi 

11.

Součástí dnešního přání je hudební dárek.

Rozbalit a poslechnout si jej můžete zde:

https://www.youtube.com/watch?v=wM79qXchcQg&feature=youtu.be


Když zavřu oči a zavzpomínám na Boučkovo loutkové divadlo v Jaroměři, vybaví se mi všechny pocity, zvuky i vůně těch pátečních podvečerů, které jsem velmi ráda trávila v „divadélku.“

Herecké osobnosti, ke kterým jsem vzhlížela a styděla se jim tykat.

Vidím lávky vodičů a malou místnost pro mluviče, vzpomenu na nepopulární činnost navazování loutek, na očka zvaná kostrčáky, pomocí nichž si loutka mohla plynule sednout.

Nedá se ani zapomenout na čerta, na kterého se smělo jen dívat, tato vzácnost byla totiž dílem samotného pana Boučka.

Přestože jsem byla v „divadélku“ obvykle vodičem, dostalo se mi té cti a v několika pohádkách jsem si zazpívala báječné písničky Michala Frimla, všestranně talentovaného a milého člověka, kterému už bohužel nemohu poděkovat.

Takže milé loutkové divadlo, přeji Ti do dalších let mnoho

spokojených diváků a nadšených autorů a herců.

Jana Šimková

10.

Ať to hraje,

ať to hřeje,

ať se obecenstvo směje,

ať se řáchá z plných plic,

ať je šťastných lidí víc.

Gabi + Robin + Lily + Emily Cooper

9.

Milé loutky, milé divadlo, milí jaroměřští loutkáři ... obdivuju "práci" Vás všech, jste kouzelní a umíte kouzlit - úsměv dětí, perfektní hry, skvělou partu ...

Mám emočně u Vás svá želízka v ohni ... to že jsem se s nimi seznámila před lety při kurzu dramatické výchovy v Jaroměři ... Nemůžu uvádět jména, abych - nerada – na někoho nezapomněla - všem moc fandím ...

Ale Janču Dvořáčkovou jmenovat potřebuju ... kamarádka, veliký talent, člověk pro skvělou rodinu, ale i pro divadýlko ... Jani, jsem moc ráda, že jsme se potkaly, inspirovala jsi mě a je tomu tak pořád...

Ať se Vašemu divadlu daří velmi barevně a radostně.

Totéž přeju Vám všem, loutkáři a loutečky ....

Ať je Jaroměř nadále šťastná, že Vás má. 

Tak skvělý rok 2021 přeje ze srdce Eva Žatečková

8.

Dobrý den, milé loutkové divadlo,

posíláme Ti pozdrav ze Semonic.

Doufáme, že jsou pro všechny Tvé členy vánoční svátky dny plné radosti a přejeme jim všem, aby pro ně byl takový i celý nový rok!

Ať jim v něm nechybí pevné zdraví a spokojenost. 

A Ty, milé loutkové divadlo, ať kolem sebe dál šíříš tu krásnou pohádkovou atmosféru a v neposlední řadě i víru, že dobro vždy zvítězí nad zlem       .

Za Osadní výbor Semonice s přáním všeho dobrého

Lucie Kubálková

7.

Jaroměřské loutkové divadlo je pro mě tak trochu legendou. Když jsem dostal za úkol sepsat historii sídla loutkářů v Jaroměři a taky historii samotného souboru, tak jsem pocítil hlubokou úctu a obdiv k panu řediteli Boučkovi. Tak houževnatých loutkářů jsme nikdy moc neměli.

Ale postupně jsem oceňoval i ty, kteří šli v jeho stopách.

Především jim chci u té blížící se stovky stisknout

symbolicky pravici. A vzdát chválu pokračovatelům

– bez nich by to nešlo!

Jan Novák, Říše loutek Praha

6.

Vám a Vašemu loutkovému divadlu přeji mnoho

veselých představení, radost z hraní a nadšené diváky.

Kristýna Ruferová, Zpravodaj Jaromer-Josefov


5.

Připojujeme se k přání tak významného jubilea

jako je 100 let loutkového divadla v Jaroměři.

Velké divadlo přeje "malému" to, co je pro divadla

nejdůležitější, a to do dalších let spoustu

spokojených diváků.

Městské divadlo v Jaroměři

 

4.

Milé loutkové divadélko z Jaroměře, k Tvým krásným narozeninám Ti přeji mnoho spokojených diváků, 

ale hlavně nadšených herců a členů, kteří Ti dávají svá srdce.

Přeji Ti, aby tahle Tvá stovka nebyla zdaleka ta poslední, 

a i nadále jsi přinášelo radost.

Jsme rádi, že Tě v Jaroměři máme.

Tvá Markéta

 

Mgr. Markéta Drahorádová 

3.

Vážení a milí jaroměřští loutkáři, milé divadlo!

Blahopřejeme ke krásnému výročí.

Stoletá činnost vypovídá o tom, že Vaši předchůdci

i Vy děláte svoji práci s láskou a nasazením.

Vaše snaha si s divákem porozumět, zaujmout

a potěšit ho, vyzařuje z Vašich představení.

Některá jsme měli možnost „okusit“ i v naší knihovně.

Co Vám přejeme do dalších let - uměleckou partu,

která si neomrzí, repertoár, který zaujme a přiláká

diváctvo, témata, která budou nejenom přitažlivá,

ale i burcující a návodná.

Buďte tady pro své obecenstvo dalších sto let!

Krajská vědecká knihovna v Liberci

2.

Prosinec 2020, Potštejn

Milí století jubilanti, loutkáři z Jaroměře!

Gratuluji k úžasnému, kulatému výročí - ke sto letům nepřetržitého hraní loutkového divadla. Jako ten, který se divadlem zabývá již řadu let, nedávno obnovil, momentálně provozuje a stále pátrá po divadelních „pamětech“ v nedalekém Potštejně, velmi dobře vím, že jde o malý zázrak.

Doby se mění, lidé odcházejí a přicházejí, tradice se přetrhávají a zase navazují ...

Přeji proto všem loutkám i loutkářům v Jaroměři - najmě souboru Loutkové divadlo MAMINY, které mám tu čest osobně znát, neb se každoročně účastní Divadelního festivalu pro děti i dospělé na hradě Potštejn, který pro naši obec organizuji – mnoho síly do další stovky a hlavně spokojené diváky.

Divadlu zdar!

Ondřej Sedláček

principál Ochotnicko-čtenářské besedy Orlice, Potštejn

1.

Milé loutkové divadlo!

Za celý Domov sv. Josefa  v Žirči Vám chceme popřát k dortu se 100 (!) svíčkama, 

aby loutkové divadlo v Jaroměři v dnešní uchvátané době přežilo, aby se našli další nadšenci a obětavci, kteří mají divadýlko rádi, a předávali štafetu dál.

Děkujeme Vám za Vaše milé návštěvy u nás – kdykoliv si vzpomeneme,

přijedete s krásnou pohádkou a ještě nechcete honorář.

UPŘÍMNĚ DĚKUJEME.

návštěvníků stránky
celkem93 219
tento týden47
dnes47